Scroll Top

Útmutató az egészséges étrendhez

Az egészséges, tápláló étrend

Az étrendnek közvetlenül hatása van az egészségi állapotra. Kiegyensúlyozott étrend javasolt, mivel ez segíthet megelőzni a betegséget.  A kiegyensúlyozott étrend a fehérjék, zsírok, szénhidrátok, vitaminok és ásványi anyagok rendszeres biztosítását is jelenti.

FEHÉRJÉK

A fehérjék a szervezet építőkövei, elengedhetetlenek a növekedéshez és a gyógyuláshoz. Lényegében a szervezetben minden folyamatban, így az izom-összehúzódásban, enzimek termelésében, védekezésben, a bőr és a csont egészségének fenntartásában elengedhetetlen szerepet játszanak. A fehérje energiaforrást is jelenthet. Míg egy kevés fehérje minden ételben jelen van, a hús, hal, szárnyas, tojás, szója, hüvelyesek, olajos magvak és tejtermékek gazdag fehérjeforrások.

VITAMINOK ÉS ÁSVÁNYI ANYAGOK

A táplálékkal felvett vitaminok és ásványi anyagok elengedhetetlenek a szervezet normális működéséhez; az energiatermeléstől a növekedésen és a szövetek gyógyulásán át a hormonális egyensúlyig, a bőr és az idegrendszer egészségéig fontosak. Csak kis mennyiségben, de a megfelelő arányban van rájuk szükség; az egyensúlyt általában az egészséges tápanyagban dús étrend biztosítja. Ez azt jelenti, hogy a megfelelő ellátás érdekében minden nap különböző friss ételeket, ezzel együtt teljes kiőrlésű lisztből készült termékeket, gyümölcsöket és zöldségeket ajánlott fogyasztani. 
Az ételek vitamin- és ásványi anyagtartalmát befolyásolhatja az étel frissessége, és az is, hogy az alkotóelemeket milyen körülmények között termesztették és tárolták, hogyan készítették el. A legjobb, ha minél nagyobb mértékben hazai friss biotermékeket fogyaszt és ezeket nem főzi meg vagy süti át túlságosan.

SZÉNHIDRÁTOK

A szénhidrátok a különböző étrendi keményítők és cukrok összefoglaló elnevezése. Mivel képesek gyorsan lebomlani és a szervezet gyorsan fel tudja használni, ezek jelentik a fő energiaforrást.

A szénhidrátok különböző típusai:

Összetett szénhidrátok vagy természetes keményítők, melyek teljes kiőrlésű termékekben, növényekben, gyümölcsökben és hüvelyesekben vannak. Ezeket a szervezet lassan bontja le, kontrollált módon, egyenletes energiaforrást biztosít. Tápanyagban és rostban gazdagok, segítik az egészséges emésztést, csökkentik a vér koleszterinszintet és a rák kockázatát.

Egyszerű szénhidrátok vagy cukrok a mézben, melaszban, gyümölcsökben és gyümölcslevekben vannak. Ezek hatására a vércukorszint gyorsan emelkedik, majd csökken; a vércukorszint-ingadozás azonban mérsékelhető, ha összetett szénhidrátokkal vagy fehérjével fogyasztják őket.

Finomított szénhidrátok a kereskedelemben kapható feldolgozott termékek, melyek a szénhidráton kívül más tápanyagaik többségét elveszítették. Ezek hatására is gyors vércukorszint-ingadozás léphet fel. Ilyen a kristálycukor, édesítők, cukorkák, kukoricaszirup, ízesített gabonapelyhek, sütemények, kétszersültek, pizzák és üdítők. Ezek fogyasztását a lehető legjobban korlátozni kell.

ZSÍROK

A zsírok a szervezetben számos folyamatban részt vesznek, nélkülözhetetlenek a sejtfal és az idegszövet fenntartásában. Jó energiaforrást jelentenek, segítik bizonyos vitaminok felszívódását. Bár a zsírok fontosak az étrendben, megfelelő típusú zsírt kell fogyasztani.

Különböző típusú zsírok:

A többszörösen telítetlen zsírok jelen vannak a napraforgó-, kukorica- és földimogyoró olajban, olajos magvakban, dióban, avokádóban és a halakban.

Egyszeresen telítetlen zsírok vannak az olíva- és repceolajban.

Telített zsírok forrása: vörös húsok, kolbászok, vaj, sajt, tejföl, pálmaolaj és kókuszolaj.

Transz zsírok forrása: kekszek, kétszersültek, gyorsételek és cukrászsütemények. Ezek olyan növényi zsírok, melyek a feldolgozás során megváltoztak.

Az egészséges döntés az, ha növeli az egyszeresen, illetve a hidegen sajtolt többszörösen telítetlen zsírok bevitelét és csökkenti a telített és a transz zsírok fogyasztását. A telített és a transz zsírok hatására nő a szívbetegségek kockázata, míg a telítetlen zsírsavak inkább segítenek a szívbetegséget megelőzni. A telítetlen zsírok olyan esszenciális zsírsavakat is bőven tartalmaznak, melyeket a szervezet nem tud előállítani.